Trendy v natívnej reklame, ktoré môžete využiť vo svoj prospech

Je nepopierateľné, že natívna reklama má moc prirodzene a nevtieravo zaujať. Avšak nie je to s ňou také jednoduché. Ide o fenomén, ktorý sa v marketingovom prostredí neustále vyvíja a mení. Ak teda chcete, aby natívna reklama naozaj fungovala a pracovala pre vás, musíte sa naučiť, ako s ňou správne zaobchádzať. Dnes sme si vzali na mušku trendy z tejto oblasti, ktoré pomáhajú prekonať tzv. bannerovú slepotu a vedomú ignoráciu reklamy.

Natívna reklama žne úspechy

Hovorí sa, že najlepší marketing nevyzerá ako marketing. Natívna reklama je toho živým dôkazom. Ľudia sa naučili vyhýbať reklame a práve to je dôvodom, prečo natívna reklama prežíva nebývalý rozkvet. V rámci výdavkov do jednotlivých formátov reklám v roku 2017 najviac narástla natívna reklama, ktorá v roku 2017 dosiahla hodnotu štvornásobku výdavkov roka 2016. 

Mnohí hovoria o jej sľubnej budúcnosti, dokonca niektoré štatistiky predpovedajú, že v roku 2021 bude predstavovať až 74 % zo všetkých reklamných výdavkov (US trh). Hlavným cieľom natívnej reklamy je totiž zostať pravdivou, zaujímavou, ušitou zákazníkom na mieru a samozrejme, predávať. Navyše, na roz­diel od ban­ne­ro­vých re­klám nepôsobí rušivo, ale zho­duje sa s di­zaj­nom stránky a fun­kci­ona­li­tou webu.

Typy natívnej reklamy:

 • Články, videá a iný obsah (in-feed ads)
 • Reklama vo vyhľadávaní (search ads)
 • Odporúčacie okná (recommendation widgets)
 • Katalógová reklama (promoted listings)
 • Natívna bannerová reklama (native display)
 • Súťaže, testy, spolupráca s influencermi, ambasádormi a pod.

Technológie, ktoré umožňujú merateľnosť obsahu

Úspešná obsahová stratégia zahŕňa okrem iného aj správne nastavené, kvantifikovateľné, merateľné a hlavne dosiahnuteľné ciele. V súčasnosti sú najčastejšie sledované metriky v natívnej reklame počet zasiahnutých unikátnych používateľov, počet preklikov na reklamu, cena za preklik (CPC) a počet videní či interakcií (tzv. engagement, ako sú komentáre, zdieľania alebo lajky). V prípade platených výsledkov vo vyhľadávaní sa okrem toho správnym nastavením analytík dá merať aj počet vygenerovaných obchodných príležitostí (leadov) alebo cena za jednu vygenerovanú príležitosť – cost per action, tzv. CPA.

Ďalším indikátorom je ukazovateľ kvality reklamy či priemerná pozícia, na ktorej sa reklama zobrazuje. Pri bannerových reklamách sa zase štandardne meria počet zobrazení, počet zasiahnutých unikátnych používateľov a frekvencia zobrazovania na jedného používateľa. Z týchto metrík sa potom dá vypočítať cena za oslovenie jedného unikátneho používateľa (tzv. CPU, cost per unique user).

Je dôležité, aby ste si nastavili predovšetkým zmysluplné ciele (KPI), ktoré by vám investícia do obsahu mala priniesť. Nespoliehajte sa na návštevnosť, zvyčajne je to zbytočne zavádzajúci parameter. Sústreďte sa radšej na to, koľko ľudí sa vráti späť na web či e – shop, ako dlho zostanú na článku alebo videu a či urobia ešte nejakú akciu (pozrú si, čo ďalšie ponúkate, prípadne priamo nakúpia). To, či u vás zákazník nakúpi a ak áno, za koľko, prípadne ako dlho sa zdrží, sú parametre, ku ktorým by mala dlhodobo smerovať akákoľvek natívna reklama.

Nástroje na podporu distribúcie natívnej reklamy

Výber distribučných kanálov by mal zohľadňovať najmä kde, kedy a ako zasiahne daný obsah želané publikum. Ak si chcete budovať klientelu, môžete si napríklad vytvoriť promo na Facebooku, Instagrame alebo cez Google. Alebo jednoducho využite servis, ktorý ponúkajú aj slovenské médiá – zaplaťte si online priestor a vaša natívna reklama bude zverejnená v sekcii plateného obsahu. Oplatí sa to najmä vtedy, ak chcete jednorazovo osloviť presne definovanú cieľovú skupinu.

 • Reklamné siete na šírenie natívneho obsahu – napr. Strossle.com pracuje na jednoduchom princípe. Na základe profilu a obsahu čitateľa mu nevtieravo odporučí články písané na témy, ktoré by ho mohli zaujímať. Samozrejme, medzi nimi sa nachádzajú aj tie, ktoré sú sponzorované.
 • Affiliate kampane – sú založené na otagovanom hyperlinku. Môžete ho umiestniť do článku, na CTA výzvu, prípadne na obrázok. Ideálne je tvoriť také obsahové články, ktoré návštevníka presvedčia, aby po prekliknutí na stránku produkt rovno aj nakúpil. Inými slovami, používateľa by mali nasmerovať priamo ku konverzii.
 • Influencer marketing – influencer je ideálny najmä na krátkodobé kampane. Vzhľadom na to, že ovplyvňuje veľký počet svojich followerov, postará sa o to, aby zviditeľnil to, čo potrebujete. Príkladom je snáď najznámejší influencer na Slovensku – Gogo alias Daniel Štrauch, ale tiež digitálne vytvorená supermodelka Shudu Gram.
 • Ambassador marketing – brand ambasádor stojí za značkou, je to v podstate tvár značky alebo organizácie. Ide o to, aby ambasádor zosobňoval všetko, čo má značka alebo produkt predstavovať, pretože nevtieravou cestou podporuje šírenie značky a jej hodnoty do svojej komunity. Kúzlo je v tom, že informácie podané ambasádorom pôsobia dôveryhodnejšie.

Ako príklad uvediem herečku a spisovateľku Kristínu Farkašovú, ktorá sa stala ambasádorkou značky Gravimilk, čo je inovovaný produkt Sunaru alebo topmodelku Simonu Krainovú, ktorá je tvárou značky Klenoty Aurum a ambasádorkou exkluzívneho radu Citroen DS. V takomto prípade už ide o dlhodobejšiu spoluprácu trvajúcu niekoľko mesiacov až rokov.

Témy obsahového marketingu v natívnej reklame

Prvoradé je vedieť ľudí zaujať tým, čo ponúkate. Pravdaže, môžete staviť na témy, ktoré fungovali u iných, riskujete tým však, že k danej veci nebudete vedieť povedať nič nové. To vás môže stáť pozornosť návštevníkov, o ktorú vlastne bojujete. Je to totiž tak – niečo ako overená téma v skutočnosti neexistuje. Práve naopak, šancu zaujať máte o to vyššiu, o čo originálnejší je váš vlastný nápad, prípadne jeho spracovanie. Ak však naozaj neviete, ako sa pohnúť ďalej, pozrite si príklady naúspešnejších natívnych reklám v roku 2018.

Alebo si skúste napríklad spísať konkrétne problémy, s ktorými sa vaši zákazníci môžu stretnúť a váš produkt či služba im v danom prípade dokážu pomôcť. To vám poslúži ako inšpirácia pre výber témy. Ak totiž budete písať o tom, čo ľudí skutočne zaujíma alebo trápi, vzbudíte u nich záujem. Tým si zaistíte ich pozornosť. V prípade, že im zároveň lojálne a bez preháňania ponúknete riešenie, máte šancu premeniť ich záujem na konverziu.

Pozornosť publika závisí od správneho zacielenia a formy obsahu

Či dokážete zaujať, viac než čokoľvek iné rozhoduje práve správna forma obsahu pre správne publikum. Na úvod preto nevyhnutne musíte vedieť, koho presne s danou témou chcete zasiahnuť. Tvorba persón (avatarov) sa netýka len natívnej reklamy, ale je základom marketingu i biznisu ako takého. O tom, ako si vytvoriť persónu, som už písala v prechádzajúcom článku, teraz sa sústreďme na vhodnú formu.

Ľudia sú už z reklamy unavení, ich pozornosť preto nezískate zadarmo, ale musíte o ňu doslova bojovať. Vyberte si na základe komunikačných kanálov vhodnú formu spracovania jednotlivých tém. Ak viete, pre koho je reklama určená, ľahšie nájdete odpoveď na otázku, čo z toho je lepšie urobiť ako text, čo je vhodnejšie pre video, infografiku, kvíz, how-to návod, fotoreportáž a pod.

Príklady úspešnej natívnej reklamy

 • Článok na spravodajskom magazíne DobréNoviny.sk, ktorý uvádzal rozhovor so známym českým psychológom, videlo za prvý deň zverejnenia na Facebooku rekordných 630 000 užívateľov. Do druhého dňa si až 500 ľudí objednalo z kníhkupectva jeho knihu, na ktorú bol na konci textu pripojený jeden jediný link.